Koncepce rozvoje dobrovolnictví v České republice do roku 2030
Vydáno: 2025-03-10 (All day)
V rubrice: Informace pro knihovny
Autor: Eva Adamcová
Dobrovolnictví je nepostradatelnou činností v mnoha směrech. Dobrovolníci působí ve všech oblastech. Ve zdravotnictví, sociální oblasti, sportu, péči o životní prostředí, pomoci při mimořádných událostech. Bez dobrovolníků si nelze pomoc potřebným často již ani představit. A zajištění komplexní péče o ně jen placenými profesionálními pracovníky by bez pomoci dobrovolníků bylo pro stát jen velmi těžko financovatelné.
Koncepce rozvoje dobrovolnictví v České republice
Koncepce je průřezovým strategickým dokumentem orientovaným na komplexní rozvoj dobrovolnictví na území ČR ve třech úrovních, a to národní, regionální (krajské) a lokální. Koncepce vychází z usnesení vlády ČR č. 608/2015 o Státní politice vůči nestátním neziskovým organizacím na léta 2015 až 2020 a usnesení vlády ČR č. 623/2021 Strategie spolupráce veřejné správy s nestátními neziskovými organizacemi na léta 2021-2030. Dále reaguje na zrušení úkolu pro Ministerstvo vnitra předložit nový zákon o dobrovolnictví, který by zahrnoval nejen dobrovolnickou službu, jako současný zákon č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě a o změně některých zákonů, ale celou širokou oblast dobrovolníků, která se dnes řídí obecnou soukromoprávní úpravou. Tento úkol byl zrušen po konzultacích s dobrovolnickými organizacemi a dalšími nestátními neziskovými organizacemi v České republice, neboť se ukázalo, že znění zákona, které vycházelo jako výsledek připomínkových řízení a projednání v Legislativní radě vládě k věcnému záměru zákona, by nevedlo k poptávaným výhodám, ale naopak by administrativně a ekonomicky zatížilo výkon dobrovolnictví a ve svém konečném důsledku jej omezilo a ztížilo další rozvoj dobrovolnictví v České republice.
Cílem koncepce je rozvoj dobrovolnictví v ČR, a to ve všech jeho formách a modelech řízení dobrovolnických programů, včetně fungování dobrovolnických center, zlepšení managementu dobrovolnictví a využití jejich služeb, zvýšení dostupnosti dobrovolnictví, širší zapojení dobrovolníků do dobrovolnických aktivit, jejich lepší koordinace, profesionalizace a zefektivnění poskytování služeb dobrovolnictví na celém území České republiky. Definuje představy, požadavky a návrhy státu formulované v součinnosti s organizovanou občanskou společností a zároveň bez zbytečné administrativní zátěže této společnosti. Pojem samotného dobrovolnictví není v současné době jednotně ukotven v praxi ani v odborné literatuře, a to v České republice ani v zahraničí.
Koncepce si neklade za cíl stávající dobrovolnický sektor v ČR nijak omezit, a naopak uznává potřebu směrem ke svobodnému výkonu dobrovolnictví. Česká republika považuje dobrovolnictví za výraz svobody, odpovědnosti a solidarity, vnímá dobrovolnictví jako významnou hodnotu pro další rozvoj organizované občanské společnosti. Plnění koncepce bude realizované Akčními plány, ve kterých budou jednotlivé specifické cíle rozpracovány konkrétněji do jednotlivých opatření a úkolů dle jejich oborové gesce. Každý akční plán bude samostatně vyhodnocený a vyhodnocení bude předkládáno vládě ČR. První Akční plán na léta 2025-2027 bude vypracován Ministerstvem vnitra ČR. Stěžejní je institucionální zajištění implementace, tzn. Sestavení Rady Dobrovolnictví, jako meziresortního a mezioborového pracovního orgánu Ministerstva vnitra, kde budou zastoupeny ústřední orgány státní správy, samosprávy, dobrovolnické organizace, dobrovolnická centra a organizace pracující s dobrovolníky.
Instituce, které se budou podílet na sestavení Rady dobrovolnictví, jsou Ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy – Úřad vlády ČR, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo kultury, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo pro místní rozvoj. Nadregionální sítě participujících dobrovolnických organizací – což je Národní asociace dobrovolnictví, z.s. Dále existuje v ČR několik dalších sítí a asociací neziskových organizací, které se obecně zabývají politikou nestátního neziskového sektoru tj. Česká rada dětí a mládeže, Asociace nestátních neziskových organizací v ČR, z.s., Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, z.s. či Zelený kruh, z.s.
Regionální úroveň v ČR v oblasti dobrovolnictví. V současné době na regionální úrovni jsou mezi jednotlivými kraji výrazné rozdíly, a to jak ve způsobu organizace podpory dobrovolnického sektu, tak i z hlediska kompetenčního. V některých krajích není vymezeno, pod které představitele samosprávy problematika dobrovolnictví patří. Podpora dobrovolnictví mezi jednotlivými kraji je v současné době velmi rozdílná. Většinou je rozčleněna do jednotlivých odborných oblastí, ale v některých krajích dochází k systémové koordinaci aktivit v dobrovolnickém sektoru. V roce 2020-2022 byl realizován projekt na podporu a vznik Regionálních dobrovolnických center (RDC). Cílem koncepce je i nadále podporovat činnost RDC.

Co z toho plyne pro knihovny?
Dobrovolnictví je profesionálně vedená činnost, ukotvená v zákoně, zastřešená Ministerstvem vnitra. Ve všech oblastech se pracuje s dobrovolníky, a tedy není důvodu se obávat činnosti dobrovolníků v knihovnách. Činnost dobrovolníků zastřešují nestátní neziskové organizace – dobrovolnická centra či regionální dobrovolnická centra. Při realizaci dobrovolnictví v knihovně je nejjednodušší zastřešit ho dobrovolnickým centrem v blízkosti.
Jak se píše už v úvodu koncepce, přítomnost dobrovolníků v organizacích je nezastupitelná. "I u nás v knihovně, když zrovna včera onemocněla kolegyně a na dílně pro dvacet dětí mi pomohly čtyři dobrovolnice. Je obrovská pomoc a úleva vědět, že se na ně můžete obrátit a oni s radostí přijdou" řekla Eva Adamcová. Navíc dobrovolnická činnost je ohodnocena 150 Kč/hodinu s tímto faktem funguje Ministerstvo kultury v dotačním programu Knihovna 21. století, kde se činnost dobrovolníků dá vykazovat ve spoluúčasti. V koncepci jsou uvedené další programy, kde se dá činnost dobrovolníků vykazovat, data jsou z roku 2023. Neváhejte a mějte dobrovolníky.

Zdroje:
Ministerstvo vnitra. Online. Dostupné z: https://mv.gov.cz/clanek/dobrovolnicka-sluzba-500539.aspx?q=Y2hudW09Mg%3D%3D
Koncepce rozvoje dobrovolnictví v České republice do roku 2030. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2025, 39(1) [cit. 2025-03-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: https://duha.mzk.cz/clanky/koncepce-rozvoje-dobrovolnictvi-v-ceske-republice-do-roku-2030